Przejdź do treści

Przedsięwzięcie „Kuchnia polska-grecka jako nowatorska forma edukacji na poziomie podstawowym” o numerze 2021-1-PMU-4194

Kolejna edycja projektu „Kuchnia polska-grecka jako nowatorska forma edukacji na poziomie podstawowym” o numerze 2021-1-PMU-4194 będzie realizowana w naszej szkole!

Celem głównym tego przedsięwzięcia jest rozwój kluczowych kompetencji uczniów w obszarach takich jak rozumienie i tworzenie informacji, wielojęzyczność, świadomość i ekspresja kulturalna oraz nauki przyrodnicze.

Środki finansowe pochodzą z przedsięwzięcia „Kuchnia polsko-grecka jako nowatorska forma edukacji w kształceniu na poziomie podstawowym” realizowanego w ramach działania „Ponadnarodowa mobilność uczniów” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

Uczestnictwo w projekcie to ogromna szansa dla uczestników, którzy zostaną wybrani do udziału w mobilności na podstawie procedury rekrutacyjnej. 20 uczniów z klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz 4 nauczycieli w roli opiekunów pojedzie do Grecji jako uczestnicy tego projektu.

Mobilność będzie realizowana w Grecji, w 3rd Junior High School w Katerinii, która znajduje się na malowniczej Riwierze Olimpijskiej. Wyjazd zaplanowany jest na okres od 28 maja 2023 roku, a powrót do Polski przewidziany jest na 10 czerwca 2023 roku.

W trakcie trwania mobilności uczniowie będą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach warsztatowych i terenowych, które pomogą im rozwijać umiejętności z zakresu rozumienia i tworzenia informacji, cyfrowości, świadomości i ekspresji kulturowej, a także kompetencji społecznych i językowych. Projekt zakłada również realizację programu kulturowego, który umożliwi uczniom bliższe poznanie kultury i tradycji Grecji. W programie kulturowym znajdują się wizyty w najważniejszych atrakcjach regionu Riwiery Olimpijskiej, takich jak klasztory Meteory, wyspa Skiathos, Stary Panteleimon czy Olimpijski Park Narodowy.

Efektem materialnym projektu będą stworzone przez uczniów blogi kulinarne, które będą prezentować tradycyjne potrawy greckie i polskie. Uczestnicy projektu podzielą się przepisami kulinarnymi oraz relacjami z procesu przygotowywania potraw, a także zaprezentują efekty swojej pracy. Blogi zostaną przygotowane w trzech językach.

To niesamowita szansa dla uczniów, aby rozwijać swoje kompetencje, poszerzać horyzonty i odkrywać nowe kultury. Projekt „Kuchnia polska-grecka jako nowatorska forma edukacji na poziomie podstawowym” przyniesie wiele niezapomnianych doświadczeń i będzie miał pozytywny wpływ na przyszłość tych młodych uczestników

Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy po raz kolejny odkrywała Grecję!

Tym razem w mobilności edukacyjnej wzięła udział dwudziestoosobowa grupa uczniów ze szkoły podstawowej z klas 7 i 8, którzy mieli okazję współpracować z nauczycielami i uczniami z greckiej szkoły 3rd Junior High School mieszczącej się w Katerini na niezwykle malowniczej Riwierze Olimpijskiej.

Przedsięwzięcie „Kuchnia polska-grecka jako nowatorska forma edukacji na poziomie podstawowym” o numerze 2021-1-PMU-4194, które pozwoliło tym razem uczniom ze szkoły podstawowej na nabycie nowej wiedzy i doświadczeń oraz rozwinięcia kompetencji w zagranicznej instytucji po raz kolejny realizowane było dzięki finansowaniu przyznanemu ze środków Unii Europejskiej.

Mobilność edukacyjna w ramach bieżącego działania została przeprowadzona w dniach 28 maja-10 czerwca 2023r. Podczas 12 dni pracy zrealizowano rozbudowany program merytoryczny związany z jakże smacznym tematem kuchni polsko-greckiej. W rezultacie powstał blog kulinarny w trzech językach- polskim, angielskim i greckim. Poza rozwojem umiejętności językowym uczestnicy projektu mieli także szansę rozwinąć umiejętności w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, cyfrowym, świadomości i ekspresji kulturowej oraz kompetencji społecznych.

Niezwykle cennymi i niezapomnianymi doświadczeniami były także warsztaty kulinarne. Podczas zajęć terenowych w greckiej tawernie, pod czujnym okiem obsługi restauracyjnej uczestnicy projektu przystąpili do przygotowywania potraw, dokładnie dokumentując cały proces. W ten sposób od podstaw powstała tradycyjna grecka musaka, a pracę zwieńczyło wspólne zjedzenie przygotowanego dania. Smakowało wybornie! Natomiast podczas warsztatów kulinarnych połączonych z odwiedzinami Muzeum Folkloru Gonnoi uczniowie nauczyli się piec greckie obwarzanki- kouloraki.

Zajęcia odbywały się pod okiem mentorów z Grecji i Polski, jednak to sami uczniowie mieli największy wkład w finalne rezultaty. To oni czuwali nad postępem prac, dzieląc się zadaniami i odpowiadając za część kreatywną. Z efektami pracy uczniów będzie można zapoznać się na stronie internetowej szkoły oraz na profilu Edukacyjne Odkrywanie Europy ZSO w Mogielnicy, który można znaleźć na Facebooku.

Oczywiście grecka podróż to nie tylko praca i nauka! Młodzież uczestniczyła w wycieczkach i zajęciach terenowych, dzięki którym zwiększała poziom kompetencji kulturowych i odkrywała uroki śródziemnomorskiego kraju. Bogaty program kulturowy zawierał na swojej liście m.in. słynne klasztory „zawieszone w chmurach”- Meteory, wyspę Skiathos, zamek Platamonas czy górskie miasteczko Stary Panteleimon, Olimpijski Park Narodowy i wiele innych miejsc. Z tych chwil pozostaną niezapomniane wspomnienia… W końcu niewielu było dane zatańczyć Zorbę w malowniczym greckim amfiteatrze czy skosztować pysznej fety czy oliwy prosto z rodzinnej tłoczni.

„Kuchnia polska-grecka jako nowatorska forma edukacji na poziomie podstawowym” o numerze 2021-1-PMU-4194 to już kolejny (i mamy nadzieję, że nie ostatni, gdyż szkoła otrzymała akredytację w sektorze edukacja szkolna na kolejne lata!) międzynarodowy projekt na koncie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy, który przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń samym uczestnikom, ale także pozwolił na zwiększenie potencjału uczniów i szkoły!

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia materiału przygotowanego przez mazowiecka.tv z podsumowania w szkole